Wydawnictwo muzyczne, studio nagraniowe i masteringowe, produkcja audio-video

DVD Loud Jazz Band

Premiera DVD „From the distance. Live in Warsaw” na 25-cio lecie Loud Jazz Band.
Trasa i koncert jubileuszowy w studio im. Agnieszki Osieckiej w Programie III Polskiego Radia

Loud Jazz Band wraca do Polski, aby świętować 25. lecie istnienia. Z tej okazji norwesko-polska formacja przygotowała jubileuszowe wydawnictwo DVD „From the distance. Live in Warsaw”. Premiera odbędzie się 23. lutego podczas koncertu w Programie III Polskiego Radia w studio im. Agnieszki Osieckiej. Patronem medialnym premiery i trasy koncertowej jest Program III Polskiego Radia i magazyn Jazz Forum.

Promowany album DVD “From the distance. Live in Warsaw” zarejestrowano podczas koncertu 7 października w TR Warszawa. Koncert nagrał Krzysztof Podsiadło, za realizację i montaż DVD odpowiada Paweł Gołębiowski. Mastering audio w innowacyjnym systemie ChevyRay wykonał Piotr Remiszewski w Anaconda Studio. Album zostały oprawione graficznie przez Kubę Karłowskiego z Park Lane.

Grupa powraca do Polski, aby promować jubileuszowy album DVD „From the distance. Live in Warsaw” przygotowany z okazji 25-cio lecia istnienia. Zespół wystąpi na żywo w czwartek 20 lutego w Centrum Kultury Łowicka w Warszawie o godzinie 19:00, w piątek 21 lutego w Centrum Kultury Grodzisku Mazowieckim o godzinie 20:00, w sobotę 22 lutego w Centrum Kultury Izabelin o godzinie 19:00 i w niedzielę 23 lutego w studio im. Agnieszki Osieckiej w Programie III Polskiego Radia o godzinie 20:00. Gościem specjalnym wszystkich koncertów będzie Paweł Kaczmarczyk, uznany za objawienie polskiego i europejskiego rynku muzycznego, wielokrotnie nominowany do najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w Polsce.

„Szukając tytułu dla naszej nowej koncertowej płyt, zauważyłem, że spojrzenie z dystansem na to co robimy teraz i co do tej pory stworzyliśmy, dodaje muzyce Loud Jazz Band specyficznej wartości. Nasza muzyka jest dużo bardziej dojrzała, uniwersalna i refleksyjna ale grana dłuższą perspektywą niż tylko emocją chwili. To, co słychać zarówno na „From the Distance. Live in Warsaw”, to dystans do celu naszego wspólnego muzykowania” mówi Mirosław Kaczmarczyk o nowej płycie Loud Jazz Band.

Loud Jazz Band powstał w Polsce 1989 r. z inicjatywy Mirosława „Carlosa” Kaczmarczyka. Artysta po sukcesie jakim okazała się płyta „4Ever 2U”, nominowana do nagrody Fryderyk i wydana przez legendarną Mercury Records, wyemigrował do Norwegii. Wystartował tam z nową, międzynarodową odsłoną zespołu, nagrywając z nią następnie osiem studyjnych albumów. W ubiegłym roku gitarzysta został uhonorowany wyróżnieniem „Wybitny Polak w Norwegii” za szczególne osiągnięcia muzyczne i rolę animatora kultury obu krajów.

„Dokładnie ćwierć wieku temu, „Carlos” postanowił zrealizować własny autorski projekt, opierając jego skład na muzykach, którzy najlepiej pasowaliby do jego artystycznej wizji. Postawił na instrumentalistów uznawanych za spełnienie nadziej naszej muzycznej sceny, wszechstronnych wirtuozów, obdarzonych wrażliwością i kreatywnością. Jak sam mówi, byli najlepsi a słowo kompromis nie istniało. Był jeszcze jeden warunek. Musieli tak samo jak lider wpływać na ostateczne brzmienie, współtworzyć na demokratycznych zasadach, a wskazówki „Carlosa” traktować jedynie jako drogowskazy. Wszystko pozostałe było otwartą księgą a przyszłość zespołu – białą kartą, którą wspólnie zapisują do dzisiaj” – mówi Piotr Iwicki (syntezator), współzałożyciel zespołu.

Muzyka tworzona przez Kaczmarczyka jest konglomeratem różnych stylów, jednakże z relatywnie akustycznym brzmieniem. Komponowane przez „Carlosa” utwory cechuje wyrazista melodia umieszczona w zróżnicowanym obrazie. Inspiracją dla polskiego gitarzysty jest norweska i polska kultura, ale także natura i ludzie obu krajów. W muzyce Loud Jazz Band słychać nie tylko jazz w wydaniu klasycznym, ale również free jazzowym i improwizowanym. Wszystko w połączeniu z dynamiką rocka i word music, tworzy niepowtarzalny, rozpoznawalny styl. Zespół występował na takich festiwalach jak m.in. na Oslo Konserthus (2012), Spirit of Burgas (2010), Jazz Jamboree (2010), Bohema Jazz Festival (2009), Jazz nad Odra (2008), Guitar City Festival (2002), Jazz na Starówce (2001).

Gościem specjalnym jubileuszowych koncertów Loud Jazz Band będzie Paweł Kaczmarczyk. Artysta uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich pianistów wielokrotnie otrzymywał prestiżowe nagrody i wyróżnienia takie jak: nominację do Fryderyków w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku” (2007) i „Jazzowy Muzyk Roku” (2010) oraz nagrody miesięcznika Jazz Forum „Nadzieja Polskiego Jazzu” i “Najlepszy Pianista Roku” (2010) przerywając tym samym kilkunastoletnie panowanie Leszka Możdżera. Kaczmarczyk współpracuje m.in. z Januszem Muniakiem, Rafałem Sarneckim oraz Mirosławem „Carlosem” Kaczmarczykiem. Obecnie wydaje płyty dla niemieckiej wytwórni ACT Music, dzięki czemu został trzecim polskim muzykiem (po Tomaszu Stańce i Marcinie Wasilewski) nagrywającym dla tak prestiżowej wytwórni w roli lidera własnego zespołu. Jest ceniony przede wszystkim za wirtuozerię, kreatywność i niezwykle dojrzałą technikę.

W skład Loud Jazz Band wchodzą: Mirosław ”Carlos” Kaczmarczyk (gitara), Erik Johannessen (puzon), Wojtek Staroniewicz (saksofon), Paweł Kaczmarczyk (fortepian), Sebastian Haugen (bas), Ivan Makedonov (perkusja), Maciej Ostromecki (instrumenty perkusyjne) i Piotr Iwicki (syntezator).

Fragment DVD „From the distance. Live in Warsaw”:

Lista utworówn Loud Jazz Band “From the distance. Live in Warsaw”:
1. Macie’ya 12’25
2. Ensomhet 10’36
3. Tilsigurd 7’24
4. Michael 12’44
5. Illusions Perdues 9’51
6. Park Lane 12’59
7. Night Talks 9’33
8. Mission Possible 12’25

Nagrano w TR Warszawa 7.10.2013 r.
Nagrania i montaż video: Paweł Gołębiowski
Nagrania audio: Krzysztof Podsiadło
Mix i mastering: Piotr Remiszewski z wykorzystaniem ChevyRay System w Anaconda Productions Studio
Grafika, zdjęcia, ilustracje: Kuba Karłowski (Park Lane)
Produkcja: Mirosław „Carlos” Kaczmarczyk, Kuba Karłowski (Park Lane)
Premiera: marzec 2014 r.

Szczegóły koncertów:
20.02 czwartek g. 19:00 – CENTRUM KULTURY ŁOWICKA, ul. Łowicka 21
21.02 piątek g. 20:00 – CENTRUM KULTURY GRODZISK MAZOWIECKI, ul. Spółdzielcza 8
22.02 sobota g. 19:00 – CENTRUM KULTURY IZABELIN, ul. Matejki 21
23.02 niedziela g. 20:00 – PROGRAM III POLSKIEGO RADIA studio im. A. Osieckiej, ul. Myśliwiecka 3/5/7