Wydawnictwo muzyczne, studio nagraniowe i masteringowe, produkcja audio-video

Kochankowie z ulicy Kamiennej

„Kochankowie z ulicy Kamiennej” to tytuł autorskiego albumu kompozytora Wojciecha Solarza, na który składa się 15 piosenek dotąd nie publikowanych, poczynając od piosenek z pierwszymi, jakiekolwiek zostały napisane przez Agnieszkę Osiecką. Piosenki powstawały do programów Studenckiego Teatru Satyryków STS działającego w Warszawie w latach 1954 – 1975 r. gdzie dwójka autorów studiująca na Wydziale Dziennikarstwa UW znalazła się po przejściu z założonej przez siebie Dziennikarskiej Spółdzielni Satyrycznej w 1955 roku. Najbardziej znana piosenka Solarza „Kochankowie z ulicy Kamiennej” – pierwsze wykonanie w Teatrze STS w 1958 r. Elżbiety Czyżewskiej, była najczęściej nagrywana. Ostatnia, oryginalna, odbiegająca od kanonu wykonawczego tego utworu interpretacja Anny Prucnal znalazła się na jej paryskiej płycie.

Piosenki Wojciecha Solarza są częścią najcenniejszego dorobku ponad 20-letniej działalności Teatru Satyryków STS. Sześć z nich zostało opublikowane w nutach w opracowaniu Edwarda Pałłasza w śpiewniku „Kolory” z 1962 roku, pozostałe piosenki zostały odtworzone z pamięci, bądź opracowane na podstawie szczątkowych zapisów z przedstawień teatralnych STS-u. Żadna z tych piosenek nie znalazła się w archiwum radiowym ani telewizyjnym, ani nie została nagrana i wydana na płytach. Album ma cechy dokumentu, ale współczesne aranżacje i interpretacje zbliżają nam te piosenki, czyniąc je nowymi przebojami.

Album „Kochankowie z ulicy Kamiennej” jest wydany w postaci „Mini LP CD” w wyjątkowo bogatej oprawie graficznej zaprojektowanej przez Kubę Karłowskiego, z 36-stronicową książeczką zawierającą m.in. unikalne zdjęcia Agnieszki Osieckiej, wszystkie teksty piosenek oraz reprodukcje dawnych plakatów i afiszy spektakli Teatru STS. Książeczka pokazuje również wiele pamiątek z prywatnych archiwów Jej najbliższych współpracowników. Dotychczas nie ukazała się na polskim rynku tak bogato ilustrowana muzyczna pozycja wydawnicza, związana z twórczością tej najwybitniejszej polskiej autorki tekstów.

Track lista:

 1. Lekcja fizyki – Tadeusz Woźniak i Jolanta Majchrzak
 2. Ballada o Donkichotach – Lidia Stanisławska
 3. Umrzeć dla kobiety – Zbigniew Zamachowski
 4. Sącz bez ciebie – Joanna Kurowska
 5. Miłość – Jacek Bończyk
 6. Kolory – Lidia Stanisławska
 7. Piosenka o maskaradzie – Zbigniew Zamachowski
 8. Zamienię księżyc na parę butów – Piotr Fronczewski
 9. Ballada o fryzjerze z Saint Denis – Romuald Tesarowicz
 10. Piosenka o „hotelu pod Różą” – Lidia Stanisławska i Jacek Bończyk
 11. Ballada dla matki – Piotr Fronczewski
 12. Piosenka o łaziku – Zbigniew Zamachowski
 13. Solo na kontrabasie – Joanna Motulewicz i Romuald Tesarowicz
 14. Kochankowie z ulicy Kamiennej – Joanna Kurowska
 15. Pieśń powrotu (Wracamy do domu) – Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego